×
 • Lajme
 • Lajme

  Thaçi: Presidenti zgjidhet pas 17 shkurtit

  Insajderi
  14 February 2016 - 21:44
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Zëvendëskryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi thotë se nuk do të ishte mirë që presidenti i Kosovës të zgjidhet me 17 shkurt në ditën kur Kosova shënon Pavarësinë e saj, por është shprehur i bindur se presidenti do të zgjidhet brenda muajit.

  “17 shkurti është festë, nuk dua që të ngarkojmë agjendën shtetërore të pavarësisë dhe kjo është më e pa rëndësishme. Presidenti do të zgjidhet brenda muajit shkurt”, ka thënë Thaçi, i cili është kandidati i pozitës për president, raporton Insajderi.

  Me 17 shkurt, në 8 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës, opozita do të protestoj për rrëzimin e Qeverisë.

  Thaçi ka folur për zgjedhjen e presidentit në vetën e tretë për çështjen e zgjidhjes së presidentit gjatë një interviste për televizionin publik, edhe pse ai është kandidatura e vetme e koalicionit qeverisës që edhe i ka votat që nevojiten për zgjedhjen e presidentit.

  Sipas Thaçit, zgjedhja e presidentit do të tentohet të bëhet në sallën kryesore të Kuvendit por nuk ka përjashtuar mundësinë që votimi i tij për president të bëhet në sallën alternative.

  “Megjithatë për këtë vendos kryesia”, ka thënë Thaçi.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark