×
 • Lajme
 • Lajme

  The Economist parasheh rritje ekonomike në Shqipëri

  Insajderi
  13 February 2016 - 13:12

  Ekonomia e Shqipërisë do të ketë rritje ekonomike gjatë periudhës 2016-2017 duke përfituar nga përmirësimi i situatës në Eurozonë dhe rigjallërimi i aktivitetit të brendshëm

  Rritja do të përshpejtohet në një mesatare prej 3.4 për qind nga 2.8 për qind  sa ishte vitin e kaluar.

  Njësia inteligjente e revistës së njohur ekonomike, The Economist, parashikon se ekonomia shqiptare do vazhdojë të rimëkëmbet edhe forcimi i besimit tw biznesit dhe konsumatorëve, si dhe një ambient i jashtëm më i favorshëm, njofton Top Channel.

  Sipas ekspertëve të The Economist, konsolidimi fiskal është prioritet për qeverinë, teksa ajo po përpiqet të ulë deficitin buxhetor të rritur nga zgjedhjet e vitit 2013 dhe shlyerjet e borxheve të prapambetura./Insajderi

   

   

   

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark