×
 • Lajme
 • Insajderi Video
 • Insajderi Video

  Torta që peshoi 1500 kg për ditën e Pavarësisë së Kosovës, rrëfimi i veçantë nga ideatorët

  Insajderi
  17 February 2022 - 18:18

  E mbushur me vuajtje dhe sakrificë, çdo pëllëmbë e tokës e lagur me gjak për liri, kjo është Kosova që 14 vite më parë është shpallur republikë.

  Emocione të mëdha përjetuan edhe pastiçëria Fellini e cila me 17 shkurt të vitit 2008 i dhuruan shtetit më të ri një tortë gjigande, që tani mbetet si një ndër kujtimet më të bukura.

  Përgatitja dhe mënyra e të punuarit dhe simbolika mbetet si një ndër të veçantat e kësaj ëmbëlsire.

  Angazhimi, palodhshmëria por edhe dëshira janë ato që e bëjnë një punë të ketë sukses.

  Ky vend i vogël që gjindet në ballkanin perendimor, bëri që bota të kthehej nga ajo, ku çdo gjë interesante përcillej me kërshëri.

  Vështirësitë harrohen kur vizioni është i qartë, kjo ndodh kur vendosen qellimet edhe pse mbështetja ndonjëherë mungon.  

  Prezantimi më i mirë i pastiçerisë mbetet ëmbëlsira e pavarsisë ndërsa për Kosovën kujtimi më i ëmbël për të.

  Për të gjitha këto shikojeni videon e bashkangjitur:

  OP-ED
  Nga Rubrika
  Kosovë
  30 September 2023

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark