×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Turqia “do të hakmerret” për sulmin në Ankara

  Insajderi
  18 February 2016 - 08:16
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

  Turqia është zotuar se do të hakmerret kundër autorëve të një shpërthimi të fuqishëm në Ankara, i cili ka lënë 28 persona të vrarë dhe 61 të plagosur.

  “Turqia nuk do të struket dhe do të përdorë të drejtën e saj për vetëmbrojtje në çdo kohë, në çdo vend dhe në çdo rast”, ka thënë presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan.

  Zyrtarët kanë thënë se sulmi i së mërkurës është shkaktuar nga një makinë e mbushur me eksplozivë. Makina ka shpërthyer në një zonë ku ndodhet selia e parlamentit dhe ajo e ushtrisë.

  Përgjegjësinë për sulmin deri më tash nuk e ka marrë asnjë grup.

  Shtetet e Bashkuara e kanë dënuar fuqishëm atë.

  “Jemi me Turqinë, një aleat i NATO-s, një partner i fortë”, ka thënë zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, Ned Price.

  Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se nuk mund të ketë justifikim për “akte të tilla të tmerrshme” dhe se “aleatët e NATO-s duhet të qëndrojnë krah për krah në luftën kundër terrorizmit”.

  Tetorin e kaluar, një shpërthim në Ankara ka vrarë mbi 100 veta.

  Muajin e kaluar, ndërkaq, një sulmues vetëvrasës ka vrarë 10 veta në Stamboll/REL

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark