×
 • Sport
 • Sport / Insporti

  Ukraina me video emocionuese: Luajmë në Euro, përderisa qytetet na bombardohen nga raketat

  Insajderi
  14 June 2024 - 16:44
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Mesfushori ukrainas Mykhailo Mudryk thotë se do të luajë në Euro 2024 duke e ditur se familja e tij po përballet me raketat ruse “ditë e natë” në qytetin e tij të lindjes, Krasnograd.

  Presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi një pushtim të plotë të Ukrainës në shkurt të vitit 2022.

  Mudryk është një nga 13 lojtarët e Ukrainës që kanë folur për qytetet e tyre të prekura nga lufta në një video të publikuar nga shoqata e futbollit të Ukrainës.

  Mbrojtësi i majtë i Arsenalit, Oleksandr Zinchenko dhe mbrojtësi i Bournemouth, Ilya Zabarnyi gjithashtu u shfaqën në video.

  Kështu bëri edhe sulmuesi i Dynamo Kyiv, Mykola Shaparenko, i cili tha se fshati i tij i fëmijërisë Velyka Novosilka “u shkatërrua plotësisht nga Rusia”.

  Skuadra e futbollit e Ukrainës përballet me Rumaninë në ndeshjen e tyre hapëse në Kampionatin Evropian në Gjermani të hënën.

  Mesfushori i Chelseat, Mudryk tha: “Që nga fillimi i luftës në shkallë të gjerë, qyteti im është bombarduar me raketa ditë e natë”.

  Ai shtoi se prindërit e tij qëndrojnë në Krasnograd dhe “vazhdojnë të ndërtojnë jetën e tyre atje dhe besojnë gjithmonë në fitoren e Ukrainës”.

  Krasnograd – gjithashtu vendlindja e portierit të Real Madridit, Andriy Lunin – është në rajonin e Kharkiv në Ukrainën lindore.

  Trupat ukrainase rimorën disa krahina në rajon me një kundërofensivë në vitin 2022.

  Në maj, ushtria ruse filloi një ofensivë të përtërirë në rajonin e Kharkiv.

  Andriy Shevchenko, ish-sulmuesi i Chelseat, i cili tani është president i Federatës së Futbollit të Ukrainës (UAF), tha: “Qytetet tona dëshirojnë të presin Euron, por tani ata nuk luftojnë për turneun, por për lirinë.

  “Nuk ka asnjë futbollist ukrainas, qytet, stadium, shesh lojërash apo fëmijë të paprekur nga lufta.”

  UAF shtoi, “futbolli, si të gjitha sportet, nuk është përtej politikës” dhe u bëri thirrje të gjitha vendeve të Euro 2024 “të ndihmojnë Ukrainën”.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark