×
 • Lajme
 • Lajme

  Varroset veprimtari i çështjes kombëtare Latif Përvetica

  Insajderi
  24 February 2016 - 19:38
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Në praninë e qindra njerëzve është varrosur sot në Podujevë veprimtari i çështjes kombëtare, Latif Përvetica. Ai ka vdekur më 21 shkurt nga një sëmundje e rëndë në Leverkuzen të Gjermanisë.

  Para se të varroset në sallën e Shtëpisë së Kulturës në Podujevë  është mbajtur një mbledhje komemorative për nder të veprimtarisë së tij shumë vjeçare në Lëvizjen Popullore të Kosovës, njofton Radio Televizioni i Kosovës, raporton Insajderi.

  Kryetari i Lëvizjes Popullore Emrush Xhemajli i cili kishte kaluar shumë kohë me të ndjerin tha se dëshira e përjetshme e Latifif Përveticës ishte që kombi shqiptar të bashkohej njëherë e përgjithmonë.

  “Latifi ka qenë çdo moment ku ka pasur nevojë atdheu. Latifi ka qenë i gatshëm për detyrë. Ai ka qenë shembull si punohet për atdheun. Ai ka qenë i dashur me shokë dhe veprimtarë të tjerë. Ai ka qenë i kthjellur për veprimet që duhet ndërmarrë si dhe rrugën që duhet ndjekur. Ai ka shkuar me dëshirën që kombi ynë të jetë i pavarur dhe i vetëm, Shqipëri etnike”, tha Xhemajli.

  Ndwrsa përfaqësues të familjes së Latif Përvetica thanë se dëshira e kahershme e Latif Përveticës ishte që Shqipëria të jetë e bashkuar.

  Edhe Ambasadori i Kosovës në Australi, Sabri Kiqmari nëpërmjet një telegrami ngushëllimi dërguar familjes Përvetica tha se Kosova ka humbur një njeri të madh dhe se duhet ndjekur vizioni i tij.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark