×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Vdes ish-drejtori ekzekutiv i agjencisë ruse anti-doping

  Insajderi
  15 February 2016 - 08:34

  Ish-drejtori ekzekutiv i agjencisë anti-doping të Rusisë (RUSADA), Nikita Kamayev, ka vdekur dy muaj pas dorëheqjes nga posti i tij.

  Agjencia TASS, më 14 shkurt e ka cituar ish-drejtorin e përgjithshëm të agjencisë, Ramil Khabriev, të ketë thënë se vdekja “me sa duket”, është shkaktuar nga një sulm në zemër.

  “Ai u ankua për dhimbje të zemrës pas një sesioni me ski. Ai tek unë së paku kurrë nuk është ankuar për dhimbje të zemrës. Ndoshta gruaja e tij ka qenë e njoftuar për këto probleme”, ka thënë ai.

  Nëntorin e kaluar, Rusia është pezulluar nga atletika ndërkombëtare pasi një komision i posaqëm i Agjencisë Botërore Anti-Doping e ka qortuar Rusinë, se atletët rusë kanë përdorur në mënyrë sistematike substanca doping.

  Kamayev dhe Khabriev kanë dhënë dorëheqje nga postet e tyre së bashku me pjesën tjetër udhëheqëse të RUSADA-s, në mes të muajit dhjetor./REL

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika
  Botë
  28 February 2024

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark