×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Vdes krimineli serb Zdravko Tolimir në Hagë

  Insajderi
  09 February 2016 - 23:19

  Një i dënuar për krime lufte ka vdekur në burgun e Hagës, duke shënuar të katërtin pas Sllobodan Millosheviçit.

  Bëhet fjalë për serbo-boshnjakun, Zdravko Tolimir, i cili ka ndërruar jetë në Njësinë e Paraburgimit të Kombeve të Bashkuara në Sheveningen të Holandës, njofton The Guardian, raporton Insajderi.

  Ky është personi i katërt me kombësi serbe që vdes në burgun e Hagës, i pari ishte Milosheviçi.

  Zdravko Tolimir, ish-zëvendës komandant dhe shefi i Zyrës së Inteligjencës dhe Sigurisë të Shtabit Kryesor të Ushtrisë së Republika Srpska, në mënyrë të veçantë, u dënua nga Tribunali i Hagës për gjenocid në Srebrenicë dhe Zhepë në vitin 1995.

   

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark