×
 • Lajme
 • Lajme

  Vendimi i Qeverisë serbe shkakton krizë refugjatësh në Ballkan

  Insajderi
  03 February 2016 - 21:39

  Serbia ka arritur me sukses që prej 29 deri 31 janar të depërtojë drejt Kroacisë 6 mijë e 294 emigrant teksa ka pranuar vetëm 3 mijë e 810, sipas raportit të UNHCRS-së në Serbi.

  Ky dallim i theksuar mes numrit të emigrantëve që kanë hyrë dhe dalë nga Serbia, është krijuar vetëm pas 31 Janarit pasi shoferët e autobusëve dhe të taksive kanë protestuar duke bllokuar lëvizjen  e trenave plot refugjatë që udhëtojnë nga Maqedonia drejt Serbisë.

  taksipresheve3shkurt

  Një protestë e tillë është mbajtur edhe të mërkurën në Preshevë ku sipas “Balkan Newsbeat” në Twitter shoferët kanë protestuar kundër vendimit të Qeverisë së Serbisë për të limituar transportimin e refugjatëve në Stacionin e autobusëve Lasta Bus në Beograd.

  taksipresheve3shkurt1sh

  Një protestë e tillë ka ndodhur edhe në Maqedoni ku taksistët kanë bllokuar kufirin me Greqinë për disa orë të tëra, duke bllokuar kësisoj hyrjen dhe daljen e refugjatëve nga Lindja e Mesme.

  Krejt kjo ka shkaktuar krizë të re të refugjatëve në Ballkan që është potencuar edhe në raportin e UNHCRS-së (Komisioni i Lartë i Kombeve të Bashkuara për Refugjatët) të ditëve të fundit të muajit Janar.

  “Numri i refugjatëve që kanë hyrë në Serbi ka rënë dukshëm me 31 Janar për shkak se shoferët e taksive kanë protestuar duke bllokuar qarkullimin e linjave e trenave në Maqedoni. Të shtunën në Preshevë, janë mbledhur taksistët që kanë protestuar në formë paqësore kundër marrëveshjeve të reja  për dalje nga Qendrat e Pranimit, pasi kjo marrëveshje e kufizon hyrjen e taksive për azilkërkuesit”, thuhet në raportin e UNHCRS-së për 21-31 Janar 2016.

  UNHCR

  Shoferët kanë paralajmëruar vazhdimin e protestave ndërsa mediat në Serbi nuk e kanë raportuar edhe aq shumë në lidhje me këtë vendim.

   

   

   

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark