×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Vetëm dy ditë e fundit rreth 1600 emigrantë janë shpëtuar nga Italia në Mesdhe

  Insajderi
  25 April 2023 - 15:15

  Rreth 1600 emigrantë në 47 varka në Mesdheun qendror janë shpëtuar nga Italia gjatë dy ditëve të fundit, dhe janë dërguar në ishullin Lampedusa.

  Mediat e huaja shkruajnë se sipas rojës bregdetare italiane janë marrë rreth 1200 emigrantë në vend të sigurt, por të paktën 23 persona ishin të zhdukur dhe një trup u nxor nga deti pas tre mbytjeve të anijeve.

  Ndërkohë 12 varka të tjera me rreth 400 emigrantë u shpëtuan sot. Muajt ​​e fundit ka pasur një rritje të mprehtë të numrit të anijeve me emigrantë që përpiqen të arrijnë në brigjet italiane nga Tunizia, e cila është bërë një pikë nisjeje më e aksesueshme pas një goditjeje ndaj trafikimit të njerëzve në Libi në muajt e fundit.

  Me rritjen e numrit të njerëzve që kalojnë Mesdheun me varkat e kontrabandistëve, qeveria konservatore e Romës i ka bërë thirrje Brukselit të bëjë më shumë për të reduktuar mbërritjet e parregullta, shkruan abcnews.al transmeton Insajderi.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark