×
 • Lajme
 • Insajderi Video
 • Insajderi Video

  Veza që nuk guxon të hapet për 1000 vite – Ja çfarë thuhet se ka në të

  Insajderi
  05 May 2024 - 13:06
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Para 22 viteve një vezë e madhe është vendosur në qytetin e Obiliqit. Konstruktuesi i saj është një artist gjerman. Ne të janë të vendosura disa letra, ku qyetarët i kanë shprehur kërkesat e tyre. Ky monumet artistik do të hapet pas 1000 viteve.

  Nazmi Restelica, ish-drejtor i arsimit, kulturës dhe sportit në komunën e Obiliqit, ka patur një rol kyç në promovimin dhe mirëmbajtjen e kësaj veze të jashtëzakonshme.

  Ish drejtori i arsimit ka theksuar sfidat e mirëmbajtjes dhe ruajtjes së vezes, duke vënë në dukje rrezikun e dëmtimit nese nuk merren masa të menjëhershme për kujdesin e saj.

  Kosova është vendi i tretë në botë që e ka këtë vezë.

  Për më shumë detaje ndiqni videon në vazhdim:

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark