×
 • Biznes
 • Biznes / Teknologji

  Wow! Tesla lanson dy modele të reja veturash, çmimin e tyre nuk do të mund ta besoni

  Insajderi
  16 August 2023 - 14:45

  Tesla nxori versione më të lira të automjeteve të saj Model S dhe Model X në SHBA, ndërsa konkurrenca në hapësirën e automjeteve elektrike vazhdon të rritet.

  Versionet me kosto më të ulët të të dy automjeteve të lançuara të hënën janë 10 mijë dollarë më pak se modeli i rregullt, sipas faqes së internetit të Tesla.

  Gama standarde e Model X fillon nga 88 mijë e 490 dollarë kundrejt 98 mijë e 490 dollarëve për Modelin X.

  Versioni më i lirë ka një distancë prej 255 milje deri në 269 milje.

  Për krahasim, Modeli X ka një distancë prej 330 milje deri në 348 milje dhe një shpejtësi nxitimi pak më të shpejtë.

  Gama Standarde e Model S fillon me një çmim prej 78,490 dollarë kundrejt 88,490 dollarëve për Modelin S.

  Versioni më i lirë i Modelit S ka një distancë prej 298 milje deri në 320 milje. Modeli S ka një distancë prej 375 milje deri në 405 milje.

  Tesla vazhdon të fokusohet në fitimin e pjesës së tregut dhe rritjen e shitjeve të makinave të saj në kurriz të marzheve.

  Në fitimet e tremujorit të qershorit, prodhuesi i makinave, i drejtuar nga miliarderi Elon Musk, raportoi marzhe operative prej 9.6%, më të ulëtat për të paktën pesë tremujorët e fundit.

  Makinat me kosto më të ulët janë pjesë e një përpjekjeje më të gjerë nga Tesla duke u fokusuar në të qenit konkurrues në çmim, ndërsa prodhuesit e automjeteve në mbarë botën lëshojnë automjete elektrike dhe konkurrenca po nxehet.

  Tesla ka ndryshuar vazhdimisht me çmimet e saj në tregjet kryesore. Kompania uli sërish çmimet për makinat e saj Model Y dhe Model 3 në Kinë të dielën.

  Modeli S dhe Model X janë automjetet më të vjetra të Tesla-s dhe ulja e çmimit mund të jetë një përpjekje për t’i dhënë jetë të re makinave ndërsa investitorët presin prodhimin masiv të Cybertruck të kompanisë vitin e ardhshëm.

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark