×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Zbulimi më i madh i kokainës i të gjitha kohërave në Gjermani: Kapen 35 ton kokainë me vlerë rreth 30 miliardë euro

  Insajderi
  14 June 2024 - 12:56
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Hetuesit gjermanë kryen bastisje në shtatë shtete federale – dhe kapën kokainë me vlerë miliarda euro, raporton Bild.de.

  Hetuesit thanë se ishte “konfiskimi më i madh i kokainës” në Gjermani. Dhjetra ton drogë u sekuestruan dhe shtatë persona u arrestuan.

  Sipas informacioneve të BILD, janë përfshirë 35 ton kokainë me vlerë rreth 30 miliardë euro. Sasia e madhe e drogës mësohet se është kapur në portin e Hamburgut. Një pjesë e kokainës ishte fshehur në arkat e frutave mes ananasit.

  Bastisjet u zhvilluan në North Rhine-Westphalia, Bavari, Berlin, Brandenburg, Hamburg, Hesse dhe Saksoninë e Ulët.

  Deri më tani nuk dihen detaje të tjera dhe as nuk dihet se kush është arrestuar.

  Në një ftesë për një konferencë për shtyp, Zyra e Prokurorit të Shtetit të Dyseldorfit deklaroi se do të raportoi për “konfiskimin e dhjetëra tonëve kokainë me vlerë disa miliardë euro, që çoi në arrestimin e shtatë personave”.

  Bëhet fjalë për rezultatet e operacionit të koduar ‘Plexus’, i cili u krye nga një ekip i përbashkët hetuesish narkotikësh doganor dhe policor nga Shtutgarti, Karlsruhe dhe North Rhine-Westphalia.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark