×
 • Sport
 • Sport

  Zbulohet lista prej 20 ekipeve që përfitojnë më së shumti para bazuar në shitjet e fanellave

  Insajderi
  01 March 2024 - 21:12
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

  Është zbuluar lista prej 20 ekipeve që gjenerojnë më së shumti para bazuar nga shitjet e fanellave të lojtarëve.

  UEFA e ka lëshuar raportin financiar ku ndër të tjerash është bërë e ditur se cilat janë klubet më të mëdha në botën e futbollit në aspektin e shitjes së fanellave.

  Sipas atij raportimi, Barcelona kryeson listën duke lënë mbrapa Real Madridin dhe Bayern Munichun. Fanellat e katalanasve prodhohen nga Nike, dhe në vitin 2023 ata kanë gjeneruar plotë 179 milionë euro.

  Real Madridi në anën tjetër, fanellat e të cilëve prodhohen nga Adidas kanë gjeneruar 155 milionë euro shitje nga fanellat ndërsa Bayerni që po ashtu ka sponsor Adidas, kanë gjeneruar 147 milionë euro.

  Liverpooli është klubi anglez me më së shumti para të fituara nga shitja e fanellave me 132 milionë euro nga fanellat e tyre Nike.

  Pas tyre renditet Manchester United të cilët kanë një marrëveshje luksoze me Adidas dhe kanë gjeneruar plotë 130 milionë euro.

  Paris Saint-Germain (97 milionë euro), Arsenal (89 milionë euro), Chelsea (87 milionë euro), Juventus (74 milionë euro) dhe Tottenham (74 milionë euro) përbëjnë top dhjetëshen.

  Top 20 klubet me më së shumti para të gjeneruara nga shitjet e fanellave në 2023:

  1.Barcelona (Nike) – 179 milionë euro

  2.Real Madrid (Adidas) – 155 milionë euro

  3.Bayern Munich (Adidas) – 147 milionë euro

  4.Liverpool (Nike) – 132 milionë euro

  5.Manchester United (Adidas) – 130 milionë euro

  6.Paris Saint-Germain (Nike) – 97 milionë euro

  7.Arsenal (Adidas) – 89 milionë euro

  8.Chelsea (Nike) – 87 milionë euro

  9.Juventus (Adidas) – 74 milionë euro

  10.Tottenham (Nike) – 74 milionë euro

  11.Manchester City (Puma) – 73 milionë euro

  12.Borussia Dortmund (Puma) – 54 milionë euro

  13.AC Milan (Puma) – 47 milionë euro

  14.Ajax (Adidas) – 41 milionë euro

  15.Galatasaray (Nike) – 35 milionë euro

  16.Leeds United (Adidas) – 35 milionë euro

  17.Celtic (Adidas) – 34 milionë euro

  18.Fenerbahce (Puma) – 31 milionë euro

  19.Eintracht Frankfurt (Nike) – 26 milionë euro

  20.Inter Milan (Nike) – 26 milionë euro/Telegrafi/

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark