×
 • Biznes
 • Biznes / Teknologji

  Zhvillimi ndër vite i Facebook-ut

  Insajderi
  05 February 2016 - 09:29

  Marck Zuckerberg kishte themeluar Facebookun në konviktin e tij në Harvard në vitin 2004 dhe sot rrjeti social më i madh në botë u bë 12 vjeçar.

  Emri origjinal i Facebookut – The Facebook.com – tash të dërgon në faqen facebook.com, dhe rreth 1 miliardë njerëz e vizitojnë atë në ditë nga kompjuterët apo celularët e tyre, shkruan Business Insider.

  Dizajni dhe vetë sistemi i Facebook-ut ka pësuar shumë ndryshime që nga dalja e parë e deri më sot, raporton Insajderi

  Këto janë ndryshimet e Facebook përgjatë viteve që nga krijimi:

  Faqja origjinale e Facebook-ut dukej kështu në vitin 2004:

  Zuckerberg e përshkruante veten jo vetëm si themelues i Facebookut por edhe si Mjeshtër dhe Komandues dhe si Armik të Shtetit.

  Në vitin 2005 faqja e grupeve në Facebook dukej kështu:

  Për ta krahasuar me atë si duket sot, kjo është një fotografi aktuale  e faqes së grupeve në Facebook:

  Në vitin 2005 në ballinë kanë qenë të shkruara të gjitha emrat e shkollave në të cilat facebook-u përdorej dhe përmbante fotografinë e Al Pacinos.

  Në fund të vitit 2005 kompania vendosi që ta largojë “The”-n nga emri i saj, duke mbetur kështu vetëm Facebook.com. Kjo i kushtoi asaj 200 dollarë.

   

  Profili i Mark Zuckerbergut në vitin 2006

  Në vitin 2008 facebooku bëri ndryshim rrënjësor dhe mundësoi opsionin për t’u regjistruar në Facebook.

  Në vitin 2009 në ballinë u shtua edhe një fotografi, që me anë të një diagrami pasqyronte botën e lidhur.

  OP-ED
  Nga Rubrika
  LifeStyle
  30 November 2023

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark