×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  30 gazetarë sudanez kanë nisur grevën më të madhe të urisë në vend

  Insajderi
  02 March 2016 - 17:21
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Më shumë se 30 gazetarë sudaneze kanë nisur një grevë urie për të protestuar kundër mbylljes së detyruar të gazetës së tyre nga ana e qeverisë.

  Në grevën më të madhe të organizuar të këtij lloji në vend, gazetarët e gazetës El Tayar u përkrahen nga qindra mbështetës në zyrat e gazetës në Kartum të martën.

  Të mbështjellur me zinxhirë dhe duar të lidhura, gazetarët u mblodhën përpara ndërtesës për të njoftuar planet e tyre, para se të ktheheshin brenda ndërtesës për të vazhduar grevën.

  “Ne duam të tërheqim vëmendjen për vështirësitë me të cilat ballafaqohen të gjithë gazetarët dhe për kufizimet mbi lirinë e shtypit në vend”, thotë Khalid Fathi, kryeredaktor i gazetës.

  Kryeredaktori i El Tayar, Osman Marghani, aktualisht përballet me dënim me vdekje mbi akuzat se ka përdorur publikimet për të “nxitur një pranverë Arabe” në vend.

  Duke folur nga shtëpia e tij, ku po pret lajme rreth dënimit të tij, ai tha se shpreson që greva e urisë do të realizojë më shumë se vetëm ndërgjegjësimin për pezullimin e gazetarëve të El Tayar.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark