×
 • Sport
 • Euro 2020

  69% e Evropës bën tifo për Italinë në finale

  Insajderi
  10 July 2021 - 20:26
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Ndarja që UEFA i bëri këtij Evropiani, ku Anglia dukshëm ishte më e favorizuar, teksa 6 nga 7 ndeshjet kishte mundësi të luante në shtëpi, ka sjell jo pak pakënaqësi në vendet e tjera anëtare.

  Sipas mediave italiane përkthehet në suport për “azzurrët” e Roberto Mancini. Sipas një sondazhi të bërë nga “L’Equipe”: 69% e Evropës do të bëjnë tifo për Italinë, 20% janë me Anglinë ndërsa 11% janë të paanshëm.

  Do të bëjnë tifo për Italinë edhe danezët, të cilët u larguan nga ky turne me një shije të hidhur, me një penallti shumë të diskutueshme që vendosi fatet e sfidës përballë Anglisë. E sigurt është që edhe skocezët do të mbështesin “azzurrët”, pavarësisht se janë pjesë e mbretërisë së bashkuar.

  Pavarësisht dëshirës, fakt është që në fushë, Southgate dhe të besuarit e tij do të kenë pas krahëve afro 50 mijë tifozë britanik në Wembley ndërsa për Italinë janë në dispozicion 7500 bileta, 6500 mijë do të jenë rezident në Angli, ndërsa 1 mijë tifozë do të vijnë nga Italia.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark