×
 • Lajme
 • Lajme

  Këto janë armët me të cilat kanë luftuar Adem e Hamzë Jashari

  Insajderi
  06 March 2016 - 16:54
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Muzeu i Kompleksit memorial “Adem Jashari” është tashmë i hapur me një ekspozitë të përhershme ku janë ekspozuar eksponatet e familjes Jashari.

  Ekspozita titullohet “Qëndresa heroike e Jasharëve për liri” i autorit Sadik Krasniqi.

  Aty janë mbi 50 eksponate të ndryshme që kanë shpëtuar pa u djegur nga masakra e familjes Jashari në Prekaz.

  Por ajo çfarë është më e rëndësishme janë armët me të cilat kanë luftuar Adem e Hamzë Jashari, dy heronjtë më të njohur të kësaj tragjedie në Prekaz.

  Aty mund ta shohin armën personale të Hamza Jasharit e  llojit pushkë automatike kallashnikov dhe armën personale të Adem Jasharit e llojit automatik kallashnikov.

  OP-ED
  Nga Rubrika
  Lajme
  13 July 2024

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark