×
 • Lajme
 • Insajderi / Ballina 5

  92 mijë aplikime për tekstet shkollore, Nagavci del me një njoftim

  Insajderi
  30 August 2023 - 16:03

  Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, ka thënë se janë duke e përcjellur situatën rreth aplikimit në platformën e-Kosova për subvencionimin e teksteve shkollore.

  Ajo ka bërë të ditur se deri tani, në këtë platformë kanë aplikuar 92 mijë prindër, derisa ka shtuar se janë në proces të aspekteve teknike për transferim të mjeteve në xhirollogaritë e tyre.

  “Me vëmendje jemi duke e përcjellë situatën dhe shqetësimet tuaja rreth aplikimit në platformën e-kosova për subvencionimin e teksteve shkollore. Deri tash në këtë platformë kanë aplikuar gjithsej 92 mijë prindër. Për të gjithë ata që kanë aplikuar, ju informoj se jemi në proces të aspekteve teknike për transferim të mjeteve në xhirrollogaritë tuaja. Po ashtu, ju siguroj se të gjitha ankesat që i kemi pranuar deri tash janë duke u shqyrtuar”, ka shkruar ajo.

  Ndërsa sa i përket rasteve kur nxënësit janë 5 vjeç, Nagavci ka thënë se pagesa do të bëhet pas verifikimit të rasteve.

  “Mundësia për të aplikuar do të jetë e hapur deri në fund të muajit shtator, me qëllim që asnjë nxënës të mos mbetet pa u pajisur me tekste shkollore.”

  Nagavci ka thënë se shtëpitë botuese janë zotuar që nuk do t’i rrisin çmimet dhe se çdo abuzim me çmime do të adresohet tek autoritetet kompetente.

  “Shtëpitë botuese kanë publikuar katalogjet e teksteve mësimore me çmimet përkatëse dhe janë zotuar se çmimet nuk do të rriten. Çdo identifikim i abuzimit me çmime të teksteve ose ofrimit të teksteve pa pasur vendim të MASHTI si dhe çfarëdo rasti tjetër i kësaj natyre, do të adresohet tek autoritetet kompetente.”

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika
  Kosovë
  01 March 2024

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark