×
 • Lajme
 • Insajderi / Ballina 5

  A mund të “mashtrojnë” studentët përmes Chat GPT? Flet profesori universitar

  Insajderi
  11 May 2023 - 17:02
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.
  ChatGPT është një mjet për përpunimin e gjuhës i drejtuar nga Inteligjenca artificiale që ju lejon të keni biseda të ngjashme sikurse me njerëzit. Modeli i gjuhës mund t'u përgjigjet pyetjeve dhe t'ju ndihmojë me detyra, të tilla si kompozimi i emaileve, eseve dhe kodeve. 

  Gazeta Insajderi ka realizuar një intervistë me profesorin universitar nga departamenti i gazetarisë, Alban Zeneli në lidhje me Chat GPT.

  Zeneli tha se sikurse secila teknologji edhe kjo ka dobitë dhe rreziqet e veta.

  Dobia sipas tij është se disa informata që janë kërkuar më herët janë gjetur të shpërndara kurse tani të gjitha gjinden në një vend.

  Kurse tek pjesa e rrezikut, ai tha se lidhet me keqpërdorimin e këtij aplikacioni.

  “Dobia është që disa prej informative të cilat I ke kërkuar dhe I ke gjetur të shpërndara nëpër ëebsite të tjera në internet, sot mund t’I marrësh në një vend, në një përgjigje në atë kutinë e bisedës që mund ta zhvillosh me ChatGpt-në. Por rrëeziqe nga kjo, kryesisht janë rreziqe të keqpërdorimit të tij nga ana e personave të cilët nuk kanë njohuri në kuptimin që nuk e dinë që jo vetëm çfarë thotë ChatGpt-ja është e vërtetë dhe keqpërdorimi tjetër se ajo përmbajtje mund të përdoret si përmbajtje e shkruar nga njerëzit. Dhe kjo është një mundësi më e lehtë për mashtruesit apo keqpërdoruesit në këtë rast”, tha ai për Insajderin.

  Ligjeruesi i gazetarisë mes tjerash ka treguar edhe detaje nëse studentët do të mund ta keqperdorin këtë aplikacion.

  Video:

  @insajderiinsajderi #Kosova #ChatGPT #kosovaret #shqipe #shqiptaria #aplikacioni #rreziku #teknologjia #shqiptaretneperbote🇦🇱🌍 #profesori #viralvideo #snapchat #chatgpt #chatgpthack #viral #viralvideo🔥 #fypシ #foryourpage ♬ original sound – GazetaInsajderi

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark