×
 • Lajme
 • Lajme

  AAK: Demarkacioni mund të përmirësohet në Bruksel

  Insajderi
  23 May 2016 - 13:09
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka kërkuar të hënën që çështja e demarkacionit me Malin e Zi të shkojë në rinegocim në Bruksel.

  “Demarkacioni me Malin e zi, është bërë keq dhe në dëm të Kosovës. Ata që e kanë futur Kosovën në këtë telashe të madhe, duhet të japin përgjegjësi edhe para popullit edhe para ligjit. Përpjekja e Qeverisë për ta shndërruar demarkacionin në pengesë për procesin e Liberalizimit të vizave, është një tjetër gabim i rëndë i lidershipit institucional të Kosovës”, thuhet në një komunikatë për media të AAK-së.

  Prandaj, AAK kërkon “nga Presidenti dhe Kryeministri dhe gjithë vartësit e tyre, që çështja e Demarkacionit të rihepet në Bruksel, në një raund bisedimesh me Palën Malazeze, në mënyrë që të mënjanohen gabimet e bëra, dhe më pastaj Demarkacioni të ratifikohet në Kuvend”.

  Për gati një vit, AAK dhe partitë e tjera opozitare kanë kundërshtuar marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi.

  AAK ka kërkuar vazhdimisht që kjo marrëveshje të anulohet dhe vendi të shkojë në zgjedhje të jashtëzakonhsme./Insajderi.com

  OP-ED
  Nga Rubrika
  Lajme
  13 July 2024

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark