×
 • Lajme
 • Lajme / Kosovë

  Aksioni i policisë në Shtërpcë, reagon zyra e Petkoviqit: Policia i heqë kamerat “të cilat nuk punojnë”

  Insajderi
  07 July 2022 - 10:56

  “Më shumë se 30 pjesëtarë të ROSU-së sot në mëngjes kanë bastisur Shtërpcën me qëllim të frikësimit dhe ngacmimit të ri të serbëve në këtë komunë”, ka kumtuar zyra e Petkoviqit.

  Sipas kumtesës, policët po ngjiten nëpër shtylla nga ku po i heqin kamerat e vëzhgimit që “nuk funksionojnë prej disa vitesh”.

  “Ndonëse njësitë nga Prishtina e dinë shumë mirë se kamerat, të cilat janë instaluar “ligjërisht” para gati dhjetë vjetësh, “nuk kanë qenë në funksion” për një kohë të gjatë dhe këtë e kanë kontrolluar disa herë në ditët e kaluara, kjo u shërbeu si arsyetim që përsëri të hyjnë në Shtërpcë, për të ngacmuar njerëzit të cilët nuk mund të funksionojnë normalisht”, shkruan më tutje në kumtesën e zyrës së Petkoviqit.

  “Nuk ka dyshim se është në pyetje një sulm i ri dhe presion ndaj serbëve që të largohen nga pragu i shtëpisë së tyre sepse nuk ka arsye të justifikuar për një veprim të ri të Policisë në këtë mjedis serb”, përfundon kumtesa.

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark