×
 • Sport
 • Sport

  Andriy Shevchenko merr post të lartë në Federatën e Futbollit të Ukrainës

  Insajderi
  25 January 2024 - 14:25
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Legjenda e Milanit, Andriy Shevchenko, u zgjodh unanimisht presidenti i ri i Federatës së Futbollit të Ukrainës.

  Shevchenko fitoi postin e lakmuar si numri një i futbollit ukrainas pasi fitoi 93 nga 94 vota në kongresin e saj.

  Ishte vet ish-sulmuesi i njohur i Milanit i cili kishte të drejtë të hidhte votën e 94-të si delegat, por nuk e bëri këtë.

  Ai është golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave i Ukrainës me 48 gola në 111 ndeshje nga 1995 deri në 2012.

  Si futbollist, Shevchenko fitoi Ligën e Kampionëve me Milanin në vitin 2003 dhe Topin e Artë vitin e ardhshëm.

  Si president i UAF ai zëvendëson Andriy Pavelkon, i cili ishte në krye që nga viti 2015 dhe është anëtar i komitetit ekzekutiv të UEFA-s.

  Pavelko do të përballet me gjyqin në Ukrainë në një mosmarrëveshje ligjore të gjatë mbi akuzat për përvetësim fondesh. /Telegrafi/

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark