×
 • Kulturë
 • Insajderi / Insajderi

  Arti kalon kufijtë politik, shfaqja “Ajo” në Maroko

  Insajderi
  19 August 2023 - 10:46
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Shfaqja teatrale “Ajo” e regjisores nga Mitrovica Marigona Bekteshi Ferati dhe autore nga Mitrovica Albana Muja, është ftuar në Festivalin Ndërkombëtar te Teatrit në Maroko.

  Regjisorja Bekteshi-Ferati shprehet e lumtur dhe e nderuar për këtë ftesë e cila vërteton se arti shpesh arrinë t’i kalojë kufinjtë e politikës.

  Ajo tha përInsajderin se ky është prezentimi i dytë ndërkombëtarë brenda disa muajve. Meqë Maroko nuk e ka njohur ende pavarësinë e Kosovës regjisorja tha se kjo i shtyen të punojnë edhe më fortë.

  Pjese e shfaqjes janë: Mirsad Ferati, Rabije Kryeziu, Dori Çaushi, Albana Muja dhe Gëzim Hasani si dhe regjisorja Prof.Dr Marigona Bekteshi Ferati.

  Kujtojmë që ky shfaqja “Ajo” është refuzuar nga teatri i qytetit të Mitrovicës.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark