×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Bastiset zyra e gjigantit Google në Paris

  Insajderi
  24 May 2016 - 16:28
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Zyrtarët e financave në Francë kanë bastisur zyrat e gjigantit amerikan të internetit, Google, në Paris.

  Bastisja thuhet se është pjesë e një hetimi për mashtrim tatimor. Burimet e policisë kanë konfirmuar bastisjen, por vetë Google, deri më tash, nuk ka bërë komente.

  Google akuzohet se i ka borxh shtetit francez 1.6 miliard euro, në taksa të papaguara.

  Franca, Britania dhe vendet e tjera janë ankuar prej kohësh për mënyrën se si Google, Yahoo dhe gjigante të tjera digjitale gjenerojnë të ardhura në vendet e tyre, por bazën e taksave e kanë në shtete të tjera. /rel

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark