×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  BE zgjatë sanksionet ndaj disa individëve dhe subjekteve ruse

  Insajderi
  09 March 2016 - 19:31
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Ambasadorët e Bashkimit Evropian sot kanë zgjatur ngrirjen e aseteve dhe ndalesat e vizave për 146 njerëz dhe 37 subjekte, të cilat, sipas Bashkimit Evropian, kanë përfitur nga aneksimi i Krimesë nga ana e Rusisë, apo kanë qenë përgjegjëse për veprime kundër integritetit territorial të Ukrainës.

  Lista, e cila do të zgjatet edhe për gjashtë muaj, përfshinë zëvendëskryeministrin rus, Dmitry Rogozin, këshilltarin e presidentit rus, Sergei Glazyrev dhe Dmitry Kiselyov, të cilin shumë e cilësojnë si shef të propagandës së Kremlinit.

  Subjektet që janë në këtë listë përfshijnë kompani në Krime dhe batalione të ndryshme të formuara nga separatistët e mbështetur nga Rusia, në lindje të Ukrainës.

  Tre persona, që tashmë kanë ndërruar jetë, janë larguar nga lista, përfshirë Igor Sergun, ish-drejtori i GRU-së, drejtoria kryesore e inteligjencës së forcave të armatosura të Rusisë.

  Ky vendim do të hyjë në fuqi më vonë këtë javë. /rel

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark