×
 • Sport
 • Euro 2020

  Chiellini flet për finales me Anglinë – zbulon admirimin e tij për Harry Kane

  Insajderi
  10 July 2021 - 22:02
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Finalja e madhe mes Italisë dhe Anglisë zhvillohet nesër me fillim nga ora 21:00 në Wembley Stadium, shkruan Insporti.

  Para takimit të nesërm ka folur “veterani” i Kombëtares italiane, Chiellini, i cili nuk hezitoi të filste për sukseset e Anglisë këtë edicion, por bëri me dije se ata kanë Roberto Mancinin në krye.

  “Anglia nuk është Spanjë, kanë karakteristika shumë të ndryshme. Mendoj se të dy ekipet që bënë më mirë në këto Euro 2020 kanë arritur në finale dhe ju vetëm duhet të shikoni rezultatet e tyre për të parë se sa solide dhe fizike janë, së bashku me cilësinë individuale në çdo fushë”, ka thënë fillimisht Chiellini.

  “Ata kanë organizimin që Southgate ka sjellë pas Euro 2016. Ata nuk pasojnë siç bëjnë spanjollët, por janë të fortë dhe pësuan vetëm një gol gjatë gjithë kohës – kjo ishte një goditje e lirë”.

  “Kemi parë gjatë gjithë Euros që Anglia është një ekip që mund të rri duarkryq, por ata kanë këto breshëri energjie dhe mund të bëjnë dëm në çdo moment”.

  “Ju nuk do të arrini shumë në një finale kundër Anglisë në Ëembley pa pasur një zemër të zjarrtë ose kokë të ftohtë, kështu që do të kemi nevojë për të dyja. Duhet të jemi agresivë, të mprehtë, të guximshëm dhe ta kemi situatën nën kontroll”.

  “Është e paimagjinueshme të kontrollosh për 90 minuta, por duhet të shohim çdo detaj të vetëm. Të gjithë jemi plotësisht të vetëdijshëm se sa e rëndësishme është kjo, kështu që ajo që na duhet dhe trajneri ka bërë është që të qetësojmë gjithçka dhe të sigurohemi që ta shijojmë momentin, pasi nuk e dimë kur do të vijë përsëri”.

  Chiellini ka folur për admirimin e tij për Harry Kane dhe madje bëri me dije se ai i kërkoi Juventusit të nënshkruante sulmuesin nga Tottenham Hotspur.

  “Unë ende mbaj mend herën e parë që luajta kundër Kane, një miqësore në Torino midis Italisë dhe Anglisë dhe menjëherë më bën përshtypje cilësitë e tij të ndryshme. Ai është i mirë në ajër, duke mbajtur topin, me asistime, duke shënuar gola, madje edhe goditje të lira, kështu që ju mund të pyesni ish-drejtorin e Juventusit, Fabio Paratici, sa herë kam biseduar me të për Kane gjatë viteve!”.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark