×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  CNN: Çmimet e naftës mund të shkojnë në qiell nëse konflikti Iran-Izrael përshkallëzohet më tej

  Insajderi
  15 April 2024 - 23:29
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Sulmi i paprecedentë i Iranit ndaj Izraelit gjatë fundjavës ka rritur sërish tensionet në Lindjen e Mesme të pasur me naftë, duke kërcënuar të çojë në qiell çmimet e karburantit nëse konflikti përshkallëzohet dhe ndërpret furnizimet globale.

  Teherani lëshoi një sërë raketash drejt Izraelit të shtunën vonë, si hakmarrje për një sulm të dyshuar izraelit në një kompleks diplomatik iranian në Siri më 1 prill. Ushtria izraelite tha se “99%” e më shumë se 300 predhave u kapën në ajër, përcjell Gazeta Insajderi.

  Çmimet e naftës u rritën të premten në nivele të papara në SHBA, sipas CNN, që nga tetori në pritje të një përshkallëzimi të tillë, por të hënën u ulën. Brent, standardi global, po tregtohej me rënie 0.9%; Funksionet e së ardhmes West Texas Intermediate, standardi i SHBA-së, ranë 0.8% deri në 9.25 të mëngjesit ET ndërsa tregjet presin të shohin se si do të përgjigjet Izraeli.

  Anëtarët e kabinetit të luftës të Izraelit ishin të përfshirë në një debat të nxehtë mbi natyrën e përgjigjes së sulmit.

  Thellimi i konfliktit ngre “rrezikun e rritjes së paqëndrueshmërisë në tregjet e naftës dhe (siguron) një kujtesë të re për rëndësinë e sigurisë së naftës”, tha në një shkrim Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë me qendër në Paris, e cila monitoron tregjet e naftës në emër të ekonomive të zhvilluara.

  Sulmi i Iranit ngre mundësinë që konflikti mund të ndërpresë transportin detar përmes Ngushticës së Hormuzit, një rrugë e ngushtë ujore jashtë kufirit jugor të vendit, përmes së cilës më shumë se një e katërta e tregtisë globale të naftës – duke përfshirë bruto dhe produkte të naftës si benzina – kalon çdo ditë.

  Nëse konflikti përshkallëzohet më tej, Irani ka aftësinë të sulmojë cisternat e naftës që kalojnë nëpër ngushtica duke përdorur drone, raketa ose nëndetëse, tha për CNN Simone Tagliapietra, bashkëpunëtore e lartë në institutin e Bruegel me qendër në Bruksel. Një skenar i rastit më të keq do të sillte një bllokadë totale të ngushticës nga Teherani, shtoi ai, megjithëse gjasat për secilin prej këtyre rezultateve janë aktualisht të ulëta.

  Irani është një prodhues i madh dhe anëtar i Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës, por eksporton pjesën më të madhe të naftës në Kinë për shkak të sanksioneve të gjata ndërkombëtare. Megjithatë, reduktimi i eksporteve të naftës iraniane do të kishte një ndikim “masive” në tregun global, sipas Bronze, pasi Kina do të detyrohej të konkurronte me vendet e tjera për furnizime diku tjetër. /Insajderi.org/

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark