×
 • Lajme
 • Lajme

  Daçiq: Vetëm vendosja e një statusi neutral për Kosovën është i pranueshëm

  Insajderi
  18 May 2016 - 18:04
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Kështu ka thënë të mërkurën, ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq, në një takim në Sofje të Bullgarisë.

  “Angazhimi i statusit neutral nga Këshilli Evropian në Kosovë, duke respektuar Rezolutën 1244 është propozimi i vetëm i pranueshëm për ne, dhe ne presim që Evropa ta mbajë edhe më tutje këtë pozicion parimor “, ka thënë Daçiq.

  Daçiq foli po ashtu edhe për krizën e migrantëve në Evropë dhe tha se Serbia është e gatshme të ndihmojë në këtë drejtim.

  Kosova dhe Serbia kanë nënshkruar një marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve, por shteti serb ende insiston në mosnjohjen e pavarësisë së Kosovës. /Insajderi.com

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark