×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Davutoglu, sot dhe nesër qëndron në Teheran

  Insajderi
  04 March 2016 - 08:37
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Kryeministri i Turqisë, Ahmet Davutoglu udhëton për në Teheran, ku pritet të qëndrojë sot dhe nesër për një vizitë zyrtare, ka njoftuar zyra e tij.

  Përderisa të dy fqinjët pritet të diskutojnë për tregti, pas largimit të sanksioneve ekonomike ndaj Iranit, më herët këtë vit, ata gjithashtu mund të diskutojnë edhe për dallimet e tyre të mëdha rreth luftës në Siri.

  Teheran, bashkë me Rusinë, e përkrahin presidentin sirian, Bashar al-Assad, përderisa Turqia është në mesin e kritikëve të zëshëm dhe e përkrahë opozitën sunite.

  Turqia është gjithashtu e afërt me Arabinë Saudite, e cila i ka ndërprerë lidhjet e saj diplomatike me Iranin.

  Pavarësisht dallimeve të mëdha, Turqia dhe Irani kanë vazhduar t’i mbajnë lidhjet e tyre diplomatike.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark