×
 • Lajme
 • Lajme

  Deputetja e PDK’së: Kurti i ka mbjellë hapat e parë të sistemit autokratik

  Insajderi
  22 December 2023 - 13:49
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e PDK’së, Ariana Musliu Shoshi, e ka quajtur pushtet autoritar qeverinë në krye me Albin Kurtin.

  Për këtë fundvit, me rendësi është me ditë se përpjekja e vetme dhe kryesore e pushtetit të Albinit është të vendos sistem autokratik – i njohur gjithashtu si autoritarizëm“, tha ajo.

  Musliu Soshi tha se kryeministri Kurti i ka mbjellë hapat e parë të instalimit të sistemit autokratik

  P.sh. Tentimi për të dobësuar institucionet, si parlamentin dhe gjyqësorin, që ofrojnë kontrolle dhe ekuilibra; Pra, çelësi është përdorimi i mjeteve ligjore që përfundimisht i japin legjitimitet demokratik rrëmbimit të pushtetit“, ka shkruar deputetja në Facebook.

  Ndryshe, sistem autokratik nënkupton nënshtrim a bindje të verbër e pa kundërshtim ndaj pushtetit dhe autoriteteve. 

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark