×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Disa zakone që Austria i ka ndryshe nga pjesa tjetër e botës

  Insajderi
  12 May 2023 - 13:47

  Austria, e vendosur në zemër të Evropës, mbetet e preferuar nga turistët.  Peizazhet magjepsëse të Austrisë nuk dështojnë kurrë të frymëzojnë, duke lënë një gjurmë të pashlyeshme tek ata me fat që t’i përjetojnë ato. Të magjepsur nga bukuria e saj, nuk është çudi që vizitorët dëshirojnë të kthehen në Austri herë pas here, të tërhequr nga sharmi i saj i parezistueshëm.

  Tualetet austriake kanë një element unik të dizajnit: një ‘raft’. Ndryshe nga tualetet konvencionale, mbetjet mbeten në sipërfaqen e këtij ‘rafti’ të brendshëm përpara se të hidhen, duke i lejuar individët të kryejnë vetëkontroll të shëndetit të tyre ose të mbledhin mostra jashtëqitjesh për testim të mëvonshëm. Kjo veçori inovative u ofron përdoruesve një mënyrë praktike për të monitoruar mirëqenien e tyre dhe për të marrë masa proaktive për nevojat e tyre të kujdesit shëndetësor.

  https://secure-ds.serving-sys.com/resources/PROD/html5/104104/20230116/1076900361/76598055797805423/300×250.html?v=_2_163_1_0&n=1&sHost=secure-ds.serving-sys.com

  Austriakët nuk përdorin mbulesa. Kur regjistroheni në një hotel, zakonisht do të gjeni një batanije të palosur mirë të vendosur në shtrat në dhomën tuaj pa asnjë mbulesë shtesë. Ky trend shtrihet edhe në familjet austriake, ku mbulesat shihen rrallë. Megjithatë, vizitorët ose emigrantët nga vende të tjera shpesh përfshijnë mbulesa në dekorin e tyre të brendshëm, duke theksuar variacionet kulturore në preferencat e shtratit.

  Është e rrallë të hasësh një austriak që nuk di të bëjë ski. Skijimi është i rrënjosur në kulturën e tyre, ku fëmijët shpesh i shoqërojnë prindërit në vendpushimet e skive që në moshë të vogël. Gjithashtu, mësimet e skive janë të detyrueshme gjatë viteve të shkollës. Çuditërisht, skiatorët austriakë shkëlqejnë vazhdimisht në gara, duke siguruar shpesh numrin më të madh të medaljeve si në Kampionatin Botëror ashtu edhe në atë Europian.

  Taksitë nuk përdoren zakonisht në Austri pasi ecja për 10 ose 15 minuta është mjaft normale në vend që të telefononi një taksi ose një Uber. Në Austri, marrja e një taksie zakonisht lidhet me të qenit i moshuar dhe i paaftë për të ecur në distanca të gjata ose të qenit i pasur dhe që nuk dëshiron të shqetësohesh me ecjen.

  Austriakët kanë mundësinë të ndjekin mësimin gjatë gjithë jetës në universitete. Me përfitimin e arsimit falas, individë të të gjitha moshave mund të regjistrohen dhe të vazhdojnë studimet. Nuk është e pazakontë të kesh një shok klase që është gjysh apo gjyshe që kërkon të zgjerojë njohuritë e tij ose të nisë një udhëtim të ri arsimor.

  Në Austri, njerëzit kanë një mënyrë unike për të përshëndetur njëri-tjetrin që ndryshon nga ajo që ne mund të jemi mësuar. Ndërsa shumë prej nesh janë mësuar të përqafohen si përshëndetje, austriakët kanë një qasje më të hapur: ata përshëndesin njëri-tjetrin duke shkëmbyer puthje në të dy faqet. Niveli i familjaritetit ose afërsisë midis individëve nuk ndikon në këtë zakon, pasi si miqtë e ngushtë ashtu edhe të njohurit e rinj përfshihen në këtë gjest miqësor.

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark