×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Dita Botërore e Fëmijëve e gjen Palestinën me 5 mijë e 500 fëmijë të vrarë nga sulmet e Izraelit

  Insajderi
  20 November 2023 - 12:26
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Festuar çdo vit më 20 nëntor, Dita Botërore e Fëmijëve është një nismë globale që promovon të drejtat e fëmijëve, sigurinë, arsimin, shëndetin dhe lumturinë.

  Këtë vit, ai vjen në mes të luftës së Izraelit ndaj Gazës.

  Rreth gjysma e popullsisë së Gazës prej 2.3 milionë banorësh janë fëmijë. Që nga 7 tetori, sulmet izraelite kanë vrarë të paktën 5 mijë e 500 fëmijë, sipas zyrtarëve palestinezë. Ky është një fëmijë palestinez i vrarë çdo 10 minuta.

  1 mijë e 800 fëmijë të tjerë janë të zhdukur nën rrënoja, shumica e të cilëve supozohet se kanë vdekur. Mbi 9 mijë fëmijë të tjerë janë plagosur, shumë prej të cilëve me pasoja në ndryshim të jetës. Shumë nga këta fëmijë kanë përjetuar traumat e luftërave të shumta.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark