×
 • LifeStyle
 • LifeStyle

  Dy gabimet që bëni kur pini alkool

  Insajderi
  30 December 2022 - 09:32

  Gjatë festave të fundvitit është e vështirë të shmangni pirjen e alkoolit, gjë që rrit rrezikun për të përjetuar një dhimbje koke të pakëndshme ditën e nesërme.

  Dhimbja e fortë e kokës, lodhja, të përzierat dhe dehidratimi janë disa nga efektet anësore që na kujtojnë se e kemi tepruar një natë më parë.

  Sipas mjekes Anita Raja nga Birmingham, ju mund të shmangni një këto duke bërë disa gjëra para dhe pas pirjes së alkoolit.

  “Dhimbja e kokës është e pakëndshme dhe mund t’ju sjellë marramendje, vjellje, lodhje dhe dehidrim. Fajtori kryesor për këto simptoma është alkooli i cili shndërrohet në trupin tonë në një kimikat të quajtur acetaldehid”, shpjegoi mjekja Raja

  Sipas ekspertes, janë dy gabime kryesore që njerëzit bëjnë para se të pinë.

  E para është se ata pinë me stomak bosh dhe e dyta është se nuk pinë mjaftueshëm ujë.

  “Asnjëherë mos dilni për të pirë me stomakun bosh. Është e rëndësishme të hani diçka të lehtë përpara se të dilni jashtë, por jo pikante, pasi mund të dëmtojë më tej mukozën e stomakut” thekson Raja

  Mjekja rekomandon të hani kos përpara se të pini alkool, i cili është një “investim i shkëlqyer për stomakun”.

  Së dyti, thotë Dr Raja, duhet të pini shumë ujë para dhe gjatë konsumimit të alkoolit.

  Ekspertët na nxisin të pimë 6-8 gota ujë në ditë, gjë që është veçanërisht e rëndësishme për të mos u ndjerë të dehidratuar ditën tjetër.

  Mbani në mend se mund të duhen deri në 24 orë për t’u rikuperuar nga një e dehur.

  Gjithashtu, mbani mend se konsumimi sistematik i alkoolit mund të bëhet i dëmshëm për shëndetin tuaj sipas Mirror.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark