×
 • Lajme
 • Insajderi / Insajderi

  Erdogan fiton zgjedhjet – turqit ia besojnë pushtetin edhe për pesë vite

  Insajderi
  28 May 2023 - 19:04

  Ashtu siç ishte parashikuar, presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdogan ka fituar këtë të diel të 28 majit zgjedhjet presidenciale të vendit.

  Kjo pas një balotazhi me kundërshtarin e tij kryesor, kreun e opozitës, Kemal Kilicdaroglu.

  Erdogan arriti të merrte 52.18 % të votave ndërsa Kilicdaroglu 47.82 %.

  Të dyja agjencitë kryesore të lajmeve “Anadolu” dhe “Anka” e kanë projektuar atë fitues të zgjedhjeve – kjo me 97.41 % të kutive të numëruara.

  Por fitorja e Erdogan është cilësuar si më “e ngushtë nga sa pritej”.

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark