×
 • Lajme
 • Insajderi

  “…është krim dhe nuk do të tolerohet”, Halil Matoshin e nervozon vendimi i Hysenit për agjëruesit

  Insajderi
  28 March 2023 - 20:31

  Gazetari Halil Matoshi ka reaguar pasi Komuna e Gjilanit ka marrë vendim që ta shkurtojë orarin e punës për të gjithë zyrtarët që e agjërojnë muajin e Ramazanit.

  Matoshit përmes një shkrimi në Facebook ka thënë se duhet të anulohet menjëherë ky vendim.

  Sipas tij, kjo është shkelje e Kushtetutës dhe nuk duhet të tolerohet.

  “Pavarësisht se kundrejt religjionit Lëvizja Vetëvendosje ka bâ politika demagogjike dhe manash lojës me emocionet e njerëzve që besojnë Islamin, shkelja e Kushtetutës është krim dhe nuk do të tolerohet.

  Pushteti Komunal nuk e ka të drejtën të nxjerr vendime për administratën e shtetit për çâshtje që prekin Kushtetutën.

  Neni 8 [Shteti Laik] Republika e Kosovës është shtet laik dhe neutral në çështje të besimeve fetare.

  Ndal cenimit të rendit kushtetues në Republikën e Kosovës”, tha ai.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark