×
 • Lajme
 • Lajme / Kosovë

  Ethet e minjve, këto janë masat parandaluese

  Insajderi
  23 August 2023 - 13:28
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  IKShPK ka njoftuar se është diagnostikuar rasti i parë me ethe të minjve në Kosovë.

  Sipas IKSHPK-së burim kryesor i këtij infeksioni janë minjtë.

  “Burimi i infeksionit janë minjtë. Sëmundja përhapet me ushqim, me aerosole dhe me kontakt. Rastet me ethe hemorragjike me sindromën renale sporadike janë të palidhura mes veti dhe nuk ka ndonjë shpërthim epidemik mes tyre, por pakujdesi gjatë ruajtjes së ushqimit dhe konsumimi i manave të palara mund të shkaktojë sëmundje vdekjepruese. Në organizmin e njeriut shkaktari hy përmes tri portave hyrëse: trakti respirator, trakti tretës dhe përmes lëkurës”, thuhet në njoftimin e IKSHPK-së.

  Masat parandaluese

  1. Pengimi i futjes së brejtësve në shtëpi dhe stane.

  2. Ruajtja e ushqimit nga ekskretet e brejtësve.

  3. Përpunimi termik i artikujve ushqimor të dyshimtë

  4. Frytet e pyllit mos të konsumohen pa u pastruar

  5. Djathit të freskët t’i shtohet kripë dhe mos tē konsumohet si i freskët nëse dyshohet se është kontaminuar

  6. Gjatë punës në fushë të punohet me maska nëse vërehet shtim të brejtësve

  7. Larja e duarve me ujë dhe sapun te kosarët dhe punëtorët tjerë të fushës para ngrënies

  8. Mos hidhni mbeturina kudo

  9. Të bëhet klorimi i ujit të pijes

  10. Zhdukja e vatrave natyrore të brejtësve

  11. Dezinfektimi i sipërfaqeve të kontaminuara nga ekskretet e brejtësve.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark