×
 • Lajme
 • Aktuale

  Firmosen kontratat e para për adoptimin e qenve endacakë

  Insajderi
  28 August 2023 - 12:43
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Në Hanrofc, sot u bë nënshkrimi i kontratave të Komunës së Prishtinës me qytetarë të cilët do të adoptojnë qenë endacakë.

  Në këtë ceremoni që u zhvillua në strehimoren e licencuar edhe nga Agjencia e Veterinës, mori pjesë edhe kreu i kryeqytetit Përparim Rama dhe stafi i tij.

  Rama tha se me këtë iniciativë tregohet interesimi i Komunës së Prishtinës për t’u marrë me këtë çështje, njofton Klan Kosova.

  “Kemi punu në vazhdimësi që qytetarët të mos rrezikohen nga qentë, në mesin e hapave është edhe nënshkrimi i kontratave sot me familjet që do të adoptojnë qentë. Çdo qytetar nga krejt territori i Kosovës është i mirëseardhur të adoptojë qentë endacak në kryeqytet. Në këtë mënyrë iu ndihmojmë kafshëve e u ofrojmë siguri qytetarëve”, tha Rama.

  Për ata që lëshojnë qentë e adoptuar dhe nuk i mbajnë konform marrëveshjes sipas kryetarit Rama do të gjobiten.

  Ndërsa drejtori i Emergjencave në Prishtinë, Lulzim Fushtica shtoi se në rast se haset në rrugë që një qen i adoptuar është braktisur atëherë gjoba do të jetë nga 1 mijë deri në 3 minë euro, varësisht nga shkelja që konstatohet se bëhet.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark