×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Flet gruaja që terrorizoi Stambollin: “U futa fshehurazi në Turqi”

  Insajderi
  14 November 2022 - 12:01
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Departamenti i Policisë së Stambollit ka dalë me një deklaratë rreth sulmit me bombë të ndodhur të dielën, në rrugën “Taksim Istiklal” në lagjen “Beyolu” të Stambollit.

  Në këtë drejtim, policia e Stambollit ka bërë të ditur se janë ekzaminuar 1200 kamera sigurie, të cilat kanë parë rrugët e gruas së dyshuar që vendosi bombën deri në vendin e ngjarjes.

  “Është konstatuar se personi është larguar nga vendi i ngjarjes me taksi dhe ka shkuar në lagjen Esenler, si dhe është kryer një operacion në 21 adresa, të cilat u konstatuan se ishin në kontakt me personin në studimin fiziko-teknik”, është thënë në deklaratën e policisë së Stambollit.

  Ndërsa sa i përket identitetit të të dyshuarit, është thënë se në operacionin e zhvilluar në adresën e caktuar në orën 02.50 është kapur i gjallë shtetasi sirian Ahlam Albashir, që supozohet se ka kryer aktin.

  “Në marrje në pyetje, personi deklaroi se ishte trajnuar si oficer special i inteligjencës nga organizata terroriste PKK/PYD/YPG dhe se ka hyrë ilegalisht në vendin tonë përmes Afrin për të ndërmarrë veprime”, thuhet në deklaratën e Departamentit të Policisë së Stambollit.

  Studimet e nisura në lidhje me incidentin vazhdojnë në mënyrë të shumanshme, është thënë në fund të deklaratës.
  Ndërkohë, mediat e huaja kanë shpërndarë edhe pamje të cilat thuhet se tregojnë momentin e arrestimit nga Departamenti i Policisë së Stambollit të personit që dyshohet se la bombën.

  Ministri i Brendshëm i Turqisë, Suleyman Soylu kishte bërë më herët një deklaratë rreth sulmit me bombë.

  Soylu deklaroi se personi që hodhi bombën në rrugën Beyo?lu Istiklal u ndalua nga Departamenti i Policisë së Stambollit.

  “Në operacionin e ndërmarrë janë kapur dhe ndaluar 46 persona ndërsa në marrjen në pyetje të personave u përcaktua se personi që vendosi bombën ndodhej në një adresë në rajonin Küçükçekmece. Në adresën e përcaktuar u krye një operacion në orën 02:50 dhe u kap e gjallë personi (grua) Ahlam Albashir me origjinë siriane. Gjatë marrjes në pyetje ajo ka deklaruar se është përgatitur nga organizata terroriste PKK/PYD/YPG si element i inteligjencës speciale dhe se në vend ka hyrë nga rajoni sirian Afrin nëpërmjet rrugëve ilegale për të kryer aktin”, thuhet në deklaratë.

  Autoritetet thanë se 6 persona u vranë dhe 81 u plagosën në shpërthimin e së dielës në “Istiklal Avenue”, një rrugë e famshme e mbushur me dyqane dhe restorante që të çon në sheshin ikonik Taksim.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark