×
 • LifeStyle
 • LifeStyle

  Gabimet e mëngjesit që e bëjnë më të vështirë zgjimin

  Insajderi
  10 October 2022 - 09:17
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Të gjithëve na pëlqen të shkëmbejmë këshilla se si të bëjnë një rutinë të mirë mëngjesi, por kur bëhet fjalë për zbatimin, ka disa gjëra që e bëjnë të vështirë. Shtypja e butonit të ziles së zgjimit, fillimi i ditës tuaj nga shtrati dhe sakrifikimi i gjumit për një maratonë në Netflix janë të gjitha mënyra që ulin potencialin e mëngjeseve tuaja.

  Prandaj, sigurohuni që nuk po bëni gabimet e mëposhtme:

  Ngritja nga shtrati me alarmin e dytë

  Nëse e detyroni veten të fluturoni nga shtrati në momentin që dëgjoni alarmin e tmerrshëm, mund të keni më pak të ngjarë të flini sërish. Pesë minuta shtesë është një vendim i gabuar, që ju vonon dhe ju merr shumë minuta nga përgatitja.

  Prandaj këshillohet të merrni kohën tuaj duke u ngritur nga shtrati dhe duke nisur rutinën tuaj të mëngjesit: të bëni kafe, të lani dhëmbët dhe të visheni.

  Të kontrollosh telefonin sapo zgjohesh

  Një studim i sjelljes së të rinjve raportoi se, 1 në 4 të rinj kontrollon telefonin e tyre menjëherë sapo zgjohet. E vështirë për ta shmangur, sidomos kur ka kaq shumë informacion në emailin tuaj dhe mediat sociale. Por ky është një gabim i madh. As mendja dhe as trupi juaj nuk janë gati sapo zgjohesh për atë lloj stimulimi. Dhe përdorimi i telefonit sapo zgjohesh bëhet qëllim në vetvete për të nisur ditën çdo mëngjes.

  Të fjeturit shumë vonë në darkë

  Nuk po ju tregojmë se në cilën orë duhet ose nuk duhet të flini, por duhet ta merrni shumë parasysh këtë. Studimet tregojnë se, njerëzit që ngrihen nga shtrati në të gdhirë, po, po flasim për në 4 të mëngjesit, u përgjigjën se ata ndiheshin shumë produktivë në 71% të kohës. Krahasojeni këtë me njerëzit që flenë deri në orën 11 të drekës. Ata janë produktivë vetëm 36% të kohës. ”

  Kjo produktivitet gjithashtu përkthehet në para. Pasi studimi zbuloi se, ata që zgjoheshin herët bënin mesatarisht 15,000 dollarë më shumë çdo vit sesa ata që flenë vonë.

  Merrni parasysh se ora e parë e ditës tuaj i jep kuptim për pjesën tjetër të ditës. Shtrihuni, mbajeni telefonin të fikur dhe merrni parasysh të zgjoheni edhe më herët sesa jeni mësuar. Atëherë do të zbuloni tek vetja produktivitetin dhe paqen e brendshme.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark