×
 • Lajme
 • Lajme

  Garda amerikane përgjegjëse për kufirin me Serbinë largohet nga Kosova

  Insajderi
  03 March 2016 - 18:57
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Qindra ushtarë amerikan që kanë shërbyer në Kosovë kanë përfunduar misionin e tyre dhe pritet të kthehen në Amerikë gjatë javës së parë të marsit.

  Bëhet fjalë për 320 ushtarë të Gardës kombëtare të Karolinës së Veriut  në Shtetet e Bashkuara të Amerikës që kanë shërbyer për më shumë se 1 vit si pjesë e forcave paqeruajtëse të NATO-s.

  Komandanti i brigadës, koloneli Vernon H. Simpson Jr, ka thënë për “Fayobserver” njëra prej gazetat më të vjetra në Karolinën e Veriut, se ushtarët amerikan kanë bashkëpunuar ngushtë me forcat në Kosovë për të ndihmuar sigurinë në terren që ende është e diskutueshme.

  garda1

  Kjo përfshinë patrullimin e sigurisë në kufirin ende kontestues mes Serbisë dhe Kosovës, që kontrollohet nga Kosova përpara se vendi të shpallte pavarësinë më 2008, dhe trajnimin me Policinë e Kosovqës dhe forcat e sigurisë.

  “Mendoj se kemi pasur ndikim në Kosovë dhe mendoj që Kosova ka ndikuar tek ne. Kosova ka qenë mjedisi më i butë në të cilën kemi vepruar si gardë”, ka thënë ai.

  Grupi i ushtarëve të gardës amerikane të Karolinës Veriore, shërben me dy njësi, që së bashku bëjnë 1 mijë e 450 ushtarë përfshirë rezervistët.

  garda2

  Koloneli citohet ta ketë cilësuar vijën kufitare si një “vend që ka një lëkundje të sigurisë por që në përgjithësi është një kufi i sigurt”.

  “Qëllimi të qenit në Kosovë ka qenë mbajtja e këtij niveli të sigurisë së qëndrueshme”, ka thënë ai.

  “Ne kemi arritur që të frenojmë agresionin nga grupet që synojnë prishjen e paqes dhe e kemi arritur”, ka shtuar Simpsons.

  Kjo brigadë do të zëvendësohet nga ushtarët e brigadës “Combat” nga Pensilvania.

   

  OP-ED
  Nga Rubrika
  Lajme
  24 July 2024

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark