08:45 - 26 Janar 2023

“Është në interesin e Rusisë që të shkaktojë konflikte në rajonin tonë dhe ajo po punon shumë për këtë. Çdo konsolidim, zbutje dhe lidhje e qartë me institucionet euroatlantike janë kundër interesave ruse.

Nëse Serbia bën një kthesë dhe pranon planin franko-gjerman për Kosovën, do të pasojë presioni dhe ndëshkimi brutal rus, sepse kjo do të ishte një parathënie e distancës së Serbisë nga Rusia”, thotë Jelica Minic, presidente e Lëvizjes Evropiane të Serbisë, rreth reagimit që do të pasojë nga Moska ndaj Serbisë dhe Aleksandar Vuçiqit.

Politologia e pavarur ruse Natalija Ishchenko i tha stacionit televiziv “Nastojaščee Vremja“, që transmeton nga Praga, se nëse Vuçiq pranon planin perëndimor, Rusia me siguri do të ndryshojë politikën e saj ndaj Serbisë.

Ajo është e bindur se në atë rast Rusia “me siguri do të ndërhyjë në punët e brendshme të Serbisë dhe me ndihmën e popullit të saj në Serbi do të përpiqet të shkund skenën politike atje”.

“Nëse Rusia arrin të lëshojë forcat radikale që ka nën kontrollin e saj, Serbinë e presin kohë të vështira dhe ajo do të bjerë në destabilitet që do të shkojë paralelisht me Moskën – beson Natalija Ishchenko, raporton gazeta kroate Jutarnji List.

Mediat ruse i kushtojnë shumë rëndësi “dorëzimit të mundshëm të Vuçiqit ndaj shantazheve të Perëndimit kolektiv”, siç shkruan Moska Komsomol (MK) me tirazh të lartë pro regjimit.

“Serbia po kalon momentet më të vështira të historisë së saj, por Serbia, përkundër presionit të madh nga Perëndimi, nuk vendos sanksione ndaj Rusisë dhe mban kontakte me Moskën”, thotë MK.

Politologia ruse Polina Sokolova theksoi për të njëjtën gazetë se shumica e popullsisë në Serbi është “e orientuar pro-ruse dhe se vetëm një pjesë e vogël është në anën e Perëndimit dhe kundër Rusisë” dhe, sipas saj, Vuçiq është i vetëdijshëm për këtë dhe do ta marrë parasysh kur të vendosë nëse do ta pranojë planin gjermano-francez për Kosovën.

Ajo beson se kërcënimi i Vuçiqit për dorëheqje “nuk është realist në këtë moment” dhe se ai do ta “bëjë” vetëm kur të marrë një vendim për Kosovën dhe se “pasardhësi i tij do të vazhdojë të zbatojë linjën e tij politike”.

Përveç kësaj, Sokolova beson se Vuçiq është “politikan më properëndimor që serbët mund ta zgjedhin në zgjedhje”.

“Vështirë se mund të presim një politikan të madh properëndimor prej tij”, është e bindur Sokolova.

Megjithatë, rusët kërkojnë që Vuçiq të deklarohet më qartë dhe jo vazhdimisht, siç mendojnë ata, “të diskutojë mes Rusisë dhe Perëndimit”.

Portali Balkanist thekson se Vuçiq është para një dileme – ose perspektiva evropiane ose vëllazërimi me Rusinë dhe se Vuçiq duhet të mendojë mirë para se të “presë”.

Balkanologia pro regjimit Natalija Guskova është e bindur se “Vuçiq nuk është gati të pranojë planin e ofruar perëndimor”. Megjithatë, ajo më shumë po i dërgon mesazh Vuçiqit se sa është e sigurt se ai nuk do të dorëzohet.

Nga ana tjetër, Sokolova nuk është më aq e sigurt për besnikërinë e Vuçiqit, sepse thotë se ai po i reziston me dëshpërim vendosjes së sanksioneve ndaj Rusisë, por “çështja është se sa do të mund të durojë më gjatë”.

Ajo beson se Vuçiq është në dijeni të situatës, por paralajmëron se “së fundmi ka hezituar”, por se për shkak të mbështetjes publike për aleancën me Rusinë, ai e kupton se duke zbatuar planin gjermano-francez, “do të duhej të hiqte dorë nga Kosova, dhe kjo do të kishte pasoja”.

Jelica Minić thekson se Vuçiq është në një situatë ku e ka gjithnjë e më të vështirë të balancojë presionet nga Perëndimi dhe nga Rusia.

Minic ka veçanërisht frikë nga “grupet ruse ultra të djathta, si Wagner ose Ujqërit e Natës, të cilët veprojnë hapur dhe pa maskuar në Serbi”.

“Lëvizja imperialiste ruse është veçanërisht e frikshme, rrjeti terrorist i së cilës është çmontuar në të gjithë Evropën dhe është trajnuar për veprime brutale, vdekjeprurëse. Në mesin e 150,000 emigrantëve rusë që jetojnë sot në Serbi dhe numri i të cilëve do të rritet me përparimin e luftës në Ukrainë, mbizotëron popullata e re e arsimuar kundër luftës dhe kundër Putinit dhe në përputhje me pikëpamjet e tyre, ata kanë filluar të organizohen dhe të veprojnë publikisht. Kjo është arsyeja pse ata janë të ekspozuar ndaj terrorit të mundshëm të strukturave më të errëta ruse, si dhe të qytetarëve dhe grupeve në Serbi që i mbështesin ato”, paralajmëron Jelica Minić.

Mediat ruse pro regjimit shpresojnë se Vuçiq nuk do të dorëzohet, edhe pse kërcënohet me sanksione ekonomike, anulim investimesh dhe bllokim të negociatave të anëtarësimit në BE.

Sipas Jutarnji list, megjithatë, mediat ruse ende vënë në dukje se Vuçiq nuk e njihte as Krimenë, as Donbasin dhe Khersonin e aneksuar së fundmi si “territore ruse” edhe pse, siç thonë ata, “politikanët serbë rrinin shpesh atje”, dhe në Beograd mund të shihni murale me tekstin; “Krimeja është Rusia, Kosova është Serbi”, për të cilën përmendet shpesh në mediat ruse.

Së fundi, është interesant fakti se pas negociatave të fundit, për herë të parë (të paktën jo publikisht) nuk pati asnjë takim me ambasadorin rus Aleksandar Bocan-Harcenko, i cili ishte gjithmonë i informuar nga zyrtarët serbë për diskutimet e zhvilluara.

Gazeta kroate thotë se kjo mund të jetë shumë treguese. Kujtojmë se ambasadori rus kërkoi nga autoritetet serbe që Serbia të mos marrë pjesë në asnjë tubim ndërkombëtar ku nuk ka përfaqësues rus. Guskova, përndryshe shumë pranë Kremlinit, thekson se Rusia do ta mbështesë Serbinë nëse ndaj saj vendosen sanksione, por vetëm nëse Serbia nuk vendos sanksione ndaj Rusisë.

Me fjalë të tjera, Guskova dërgon një mesazh se Moska do të qëndrojë në krah të Serbisë vetëm nëse vazhdon të jetë “aleati i saj vëllazëror”, siç titullohet Serbia në mediat pro regjimit.

“Sido që të jetë, Moska po monitoron situatën dhe pret që Vuçiqi të vendosë dhe ai është i vetëdijshëm se Rusia mund t’ia komplikojë situatën sepse e kanë rrjetëzuar Serbinë me inteligjencën dhe “forcat” e tyre paramilitare dhe dihet se kreu i r. i komunitetit të inteligjencës konsiderohet gjithashtu pro-rus, Aleksandar Vulin i BIA-s dhe Ministri i Punëve të Jashtme Ivica Daçiq, si dhe shumë zyrtarë të lartë të SNS-së në pushtet”, përfundon artikulli i gazetës kroate.