×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  “Greqia mund t’i paguaj borxhet duke i mbajtur emigrantët”

  Insajderi
  06 March 2016 - 19:12
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Greqia mund të paguajë borxhet e saj të jashtme, duke mbajtur qendra të dëbimit dhe, rrjedhimisht, duke i dhënë Evropës një tjetër opsion për trajtimin e krizës me migrantë, ka thënë presidenti çek, Millosh Zeman.

  Zeman, duke folur të dielën për televizionin çek Prima, ka thënë se ideja ka ardhur nga një këshilltar i tij.

  “Kjo është një ide origjinale që mund të vrasë dy zogj me një gur”, ka thënë Zeman.

  “Qendrat e paraburgimit do të ndërtohen në ishujt grekë, ku do të dëbohen migrantë nga Evropa. Dhe, Greqia, me mbajtjen e këtyre qendrave, mund të paguajë borxhin e saj të jashtëm, që ndryshe është i pashlyeshëm”, ka thënë Zeman.

  Të hënën, Bashkimi Evropian do të mbajë një samit me Turqinë për krizën me migrantë.

  Gjermania ka thënë se gjetja e mënyrave për të ndihmuar Greqinë, që është pika kryesore hyrëse për migrantët në Evropë, do të jetë prioritet.

  Zeman ka kompetenca të kufizuara në politikëbërje, por ka qenë i zëshëm në çështjen e migrantëve.

  Ai ka thënë se integrimi i komuniteteve myslimane është “praktikisht i pamundur”, ndërsa fluksin e migrantëve e ka cilësuar si “pushtim të organizuar”./REL

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark