×
 • Showbiz
 • Show

  Gruaja transgjinore “rrëmben” çmimin e “Miss Holanda”

  Insajderi
  10 July 2023 - 14:40
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Rikkie Valerie Kolle është transgjinorja e parë që ka fituar titullin holandez për “Miss Universe”.

  Kolle mundi nëntë konkurrente femra duke marrë kurorën e më të bukurës për vitin 2023.

  22-vjeçarja do të përfaqësojë Holandën në konkursin e 72-të të “Miss Universe” në El Salvador këtë vit, duke u bërë konkurrentja e dytë transgjinore që kalon në konkursin ndërkombëtar.

  Miss Holanda
  Miss Holanda

  Konkurrentja e parë transigjore që ka konkurruar në “Miss Universe” ishte Angela Ponce e Spanjës, e cila në vitin 2018 pavarësisht se mori pjesë nuk arriti të kalonte në raundin përfundimtar.

  Pas titullit, Kolle ka shkruar në Instagramin e saj: Ja arrita! Që djalë i vogël kisha shumë ëndrra, tani të gjitha dolën në rrugën time. Më shikoni, sot jam një grua trans e fortë dhe e sigurt. Dashuria është dashuri, qëndro vetvetja dhe ji krenar, shkruan tvklan, transmeton Insajderi.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark