×
 • Lajme
 • Lajme

  Hahn: Sundimi i ligjit, parakusht për suksesin e MSA-së

  Insajderi
  17 May 2016 - 10:06
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  MSA është moment historik për marrëdhëniet ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian. Kështu tha në Prishtinë, komisionerin evropian për Politika të Fqinjësisë dhe Negociata të Zgjerimit, Johannes Hahn.

  Ai tha se raportet mes BE-së dhe Kosovës janë intensifikuar.

  “MSA është një kontratë që lidh Kosovën me BE-në. Është shumë e rëndësishme që kemi ketë marrëveshje pasi që krijon zhvillim ekonomik. Ne po lëvizim drejtë zonave të lira tregtare. Brenda 5 viteve pas hyrjes në fuqi të MSA-së Shqipëri – Maqedoni, volumi tregtar është rritur dhe janë krijuar mijëra vende pune. MSA krijon një klimë biznesi për rritjen e investimeve. MSA është një kornizë në marrëdhëniet tona. Është koha t’i intensifikojmë përpjekjet tona të përbashkëta sepse ofron mundësi të shkëlqyeshme të zhvillimit ekonomik”, ka thënë Hahn.

  Komisioneri evropian dha mesazh të qartë për institucionet e vendit e në veçanti për Qeverinë, që të punohet në forcimin e ligjit. Ai qartësoi se MSA nuk do të zgjidh problemet e brendshme politike të shtetit, për çka tha se implementimi i saj ka të b ëjë direkt me Qeverinë, opozitën, dhe shoqërinë civile.

  Hahn numëro pikat ku Kosova duhet të përparojë për të parë rezultatet e kërkuara.

  “Përforcimi i sundimit të ligjit dhe institucionet e fuqishme janë kyçe për implementimin e MSA-së, një gjyqësor i mire dhe përkushtimi i luftimit te krimit. Do të thellojmë marrëdhëniet por ndryshimi nuk ndodh i vetëm”, ka thënë ai, njofton televizioni publik.

  “Implementimi i saj ka te beje jo vetëm me Qeverinë por dhe me shoqërinë civile pozitën opozitën. Marrëveshja nuk mund të rregulloj sfidat e brendshme politike të Kosovës. Kosova ka demonstruar aftësi në rezultatet e reformave. Ajo çka kemi nevoje tani për Kosovën, është që të fokusohet që te kemi progres. MSA do të marrë kohe dhe sfida e ardhme është implementimi i saj. Mund të llogarisni në asistencën ton”, ka thënë Hahn.

  OP-ED
  Nga Rubrika
  Lajme
  24 July 2024

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark