×
 • LifeStyle
 • LifeStyle

  Ilaçi i AstraZeneca për kancerin e gjirit dështon në testin e provës në fazën e fundit

  Insajderi
  18 June 2024 - 12:57
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  AstraZeneca tha të martën, ilaçi i saj për kancerin e gjirit, Truqap, në kombinim me agjentin e kimioterapisë, paclitaxel, nuk i përmbushi qëllimet e tij kryesore në një provë në fazën e vonë për të përmirësuar mbijetesën e përgjithshme të pacientëve me një lloj kanceri të gjirit.

  Kanceri i gjirit trefish negativ mbetet një nga format më sfiduese të sëmundjes për t’u trajtuar për shkak të mungesës së objektivave të njohur të biomarkerëve veprues dhe regjimet e bazuara në kimioterapi vazhdojnë të jenë shtylla e trajtimit, tha AstraZeneca.

  Testi, i njohur si CAPItello-290, po testonte nëse kombinimi i ilaçeve përmirësoi mbijetesën e përgjithshme te pacientët me kancer të gjirit të paoperueshëm ose metastatik trefishtë negativ kundrejt agjentit më të vjetër dhe më të lirë të kimioterapisë, paclitaxel, në kombinim me një placebo, shkruan Reuters, transmeton Gazeta Shneta.

  Studimi nuk arriti të arrijë qëllimet e tij si në popullatën e përgjithshme të provës ashtu edhe në një nëngrup pacientësh me tumore që strehojnë ndryshime specifike të biomarkerëve, tha prodhuesi i barnave.

  “Ndërsa ne jemi të zhgënjyer nga rezultati i CAPItello-290, këto rezultate do të përmirësojnë kuptimin tonë për rolin e rrugës PI3K/AKT në kancerin e gjirit”, tha Susan Galbraith, nënkryetare ekzekutive, Kërkim dhe Zhvillim i onkologjisë, AstraZeneca.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark