×

Imeri dhe Rudhani shpallen kampion të Zvicrës me Young Boys

30 April 2023 - 22:53

Young Boyes fituan titullin e 16-të me një fitore 5:1 ndaj Lucernit.

Me fitoren e sotme 5-1 kundër FC Luzern, BSC Young Boys janë konfirmuar si kampionë të futbollit të Zvicrës 2022/23.

Jean-Pierre Nsame bën rezultatin 1-0 dhe barazohet me Cedric Itten me golin e tij të 17-të të sezonit, pesë minuta më vonë, Fabian Rieder lanson Christian Fassnacht me një pasim perfekt.

Golat e tjerë u shënuan nga Sandro Lauper, Rieder, Itten dhe Aurele Amenda, i cili shënoi auto gol për shënimin e vetëm të kundërshtarve.

Kastriot Imeri asistoi në golin e pestë të Young Boysit.

Ky ishte titulli i 16-të kampion në historinë e klubit, ku për të fituar këtë titull klubi pati një rekord prej 31 ndeshje, 64 pikë, 75 gola të shënuar, vetëm 26 gola të pësuar.

Imeri e Donat Rrudhani u aktivizuan si zëvendësues tek Young Boysi, për të fituar titullin e parë të kampionit.