×
 • Sport
 • Sport

  Ish-agjenti i FBI-së përndjek Gjokoviqin, është në listën e personave me “rrezikshmëri të lartë”

  Insajderi
  28 November 2023 - 23:17

  Gjigandi farmaceutik Moderna ka punësuar një ish-agjent të FBI-së për të përpiluar raporte të brendshme të kompanive për personazhe të famshëm “me rrezik të lartë”, përfshirë yllin e tenisit Novak Gjokoviq, të cilët kanë kritikuar publikisht vaksinat kundër coronavirusit, shkruan New York Post.

  Kompania farmaceutike me bazë në Boston që shiti një nga vaksinat e para të mRNA kundër COVID-19 që u shpërnda në dhjetëra miliona amerikanë gjatë pandemisë, thuhet se po punëson një ekip ish-zyrtarësh të zbatimit të ligjit për të formuar një “departament dezinformimi” për të monitoruar reagimet ndaj vaksinës së saj.

  Lajmet për ekzistencën e departamentit dhe raportet e tij u zbuluan fillimisht nga gazetarët e pavarur, Lee Fang dhe Jack Poulson.

  Sipas pretendimeve të tyre, departamenti porositi një raport të titulluar “Gjokoviq u kurorëzua hero anti-vaksinë pas fitores së US Open”.

  Gjokoviq nuk u lejua të merrte pjesë në turnetë e US Open 2021 dhe 2022 për shkak të refuzimit të tij për të marrë vaksinën kundër COVID-19.

  Moderna ishte e shqetësuar se “anti-vaksinat” po festonin fitoren e Gjokoviqit, gjë që bëri që shumë në rrjetet sociale të “talleshin me faktin që Moderna është sponsor i US Open”.

  “Sjellja e Gjokoviq, i cili e kundërshtoi vaksinën duke mos e lejuar atë të konkurronte në US Open në 2022, u kthye dhe fitoi turneun e sponsorizuar nga Moderna, forcoi pretendimet se vaksinat janë të panevojshme,” thuhet në raport.

  Prandaj, Moderna e vlerësoi debatin rreth Gjokoviqit si “me rrezik të lartë”, dhe përveç Novakut, në listë janë edhe miliarderi dhe pronari i rrjetit social X, Elon Musk dhe aktori Russell Brand. /Telegrafi/

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika
  Sport
  26 February 2024

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark