×
 • Lajme
 • Insajderi

  Ish-komandanti i Pashtrikut: Klinaku nuk është vrasës e as kriminel, nuk e bën aktin që e ka thënë

  Insajderi
  31 August 2023 - 10:02
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Sadik Halitjaha, ish-komandant i Zonës Operative të Pashtrikut, ka thënë se Faton Klinakun e njeh dhe e e di se nuk është vrasës e as kriminel.

  Në Klan Kosova, Halitjaha ka folur për ushtruesin e detyrës së kryetarit të OVL-UÇK-së, Faton Klinakut, pasi sot është intervistuar nga policia, për deklaratën që bëri dje për kryeministrin Albin Kurti, me ç’rast tha se më parë do ta vriste atë, sesa ta lëshonte Kosovën.

  “Kjo është shumë hipotetike mendoj se e ka thënë në kontekst se duhet të qëndrojë në Kosovë dhe jo ta lëshojmë Kosovën për shkak të vështirësive që kemi në Kosovë, qoftë si veteran dhe si popull”.

  “E njoh mendësinë mirë dhe e di që Fatoni nuk është as vrasës dhe as kriminel, dhe as nuk e bënë veprën e tillë që e ka thënë, po kjo në kontekstin e deklarimit të tij ndoshta në mënyrë të pamatur, pa e peshuar shprehjen se çfarë do të thotë të vrasë dikë, atëherë tingëllon shumë keq dhe bëhet çështje sidomos për mediat dhe opinionin e gjerë”.

  “Unë e di që OVL UÇK ka për detyrë të jetë organizatë joqeveritare dhe të jetë mbi partitë të përkujdeset për veprimtarinë e qeverisë që ta ruajë interesin kombëtar, dhe të intervenojë kur shkelen të drejtat e atdheut dhe kombit”, ka thënë Halitjaha.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark