×
 • Kulturë
 • Show / Kulturë

  Ka rrezik të myken shumë libra dhe dokumente në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës

  Insajderi
  29 August 2023 - 17:05
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

  Reshjet e shiut rrezikojnë mykjen e shumë librave dhe dokumenteve në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani”.

  Rrjedhja e ujit sërish mund t’i rrezikojë librat e kësaj biblioteke.

  Lagështia nga reshjet e shiut në depon e bodrumit ka dëmtuar dyshemenë, muret e tavanin, e as myku nuk mungon.

  Andaj stafi është vazhdimisht i mobilizuar që uji të mos i dëmtojë botimet, e një intervenim në këtë pjesë i munguar tash e sa vjet, po konsiderohet i domosdoshëm.

  “Këto burime dhe rrjedhje të sanohen dhe të jetë një stabilitet më i mirë, duke pasur parasysh rëndësinë e fondit që ndodhet në Bibliotekën Kombëtare”, deklaroi Hyrije Thaçi, Shefe e Departamentit të Shërbimit Bibliotekar.

  Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka dërguar ekipe për të analizuar gjendjen në teren, e më pas të nisë edhe intervenimi.

  “Tashmë është lidhur kontrata me kompaninë projektuese dhe po hartohet projekti i restaurimit të tërësishëm të këtij monumenti dhe institucioni të rëndësishëm kulturor”, bënë të ditur nga MKRS-ja.

  Në këtë institucion ruhen gjithsejtë rreth dy milionë tituj./klankosova

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark